Biuletyn Informacji Publicznej
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Nowym Tomyślu
Szukaj w tym dziale:
Wyników na stronę: 10 20 30

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Nowym Tomyślu zawiadamia,

że 23 marca 2024 r. zmarła nasza Koleżanka lek. wet. Joanna Bobek,

Starszy Inspektor Weterynaryjny ds. zdrowia i ochrony zwierząt

w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Nowym Tomyślu.

Zasady bioasekuracji hodowli świń na terenie występowania ASF u dzików

                 Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Tomyślu uprzejmie informuje, że w dniu  2 czerwca 2023 r. w Dzienniku Urzędowym UE zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/1071 z dnia 1 czerwca 2023 r. zmieniające niektóre załączniki do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/620 w odniesieniu do zatwierdzenia lub cofnięcia statusu obszaru wolnego od choroby dla niektórych państw członkowskich lub ich stref lub kompartmentów w odniesieniu do niektórych chorób umieszczonych w wykazie i zatwierdzenia programów likwidacji niektórych chorób umieszczonych w wykazie, w którym wymieniono Polskę w części I załącznika VI do rozporządzenia 2021/620. Rozporządzenie weszło w życie w trzecim dniu po jego opublikowaniu.

Oznacza to, że od dnia 5 czerwca 2023 r. terytorium Polski jest oficjalnie uznane przez Komisję Europejską za obszar wolny od zakażenia wirusem choroby Aujeszkyego u świń (ADV). Jest to najwyższy status zdrowotny, jaki może zostać przyznany państwu członkowskiemu w odniesieniu do tej choroby.

W związku z powyższym, w przypadku przemieszczania świń pochodzących z Polski do innych państw członkowskich nie ma konieczności spełniania dodatkowych warunków weterynaryjnych w odniesieniu do tej choroby, w tym wykonywania dodatkowych badań laboratoryjnych próbek pobranych od świń, które mają zostać przemieszczone. Jednocześnie świnie wprowadzane na terytorium Polski z innych państw członkowskich lub ich obszarów o niższym statusie epizootycznym muszą spełniać dodatkowe wymagania weterynaryjne w tym zakresie.

W celu utrzymania przyznanego statusu obszaru wolnego od zakażenia wirusem choroby Aujeszkyego u świń, nadal będzie pobierana krew w stadach trzody chlewnej, jednak liczba pobieranych próbek krwi od świń, będzie mniejsza niż przed uznaniem kraju.

UWAGA

Aby utrzymać status gospodarstwa wolnego od zakażenia wirusem choroby Aujeszkyego u świń, wszystkie nawet pojedyncze sztuki świń kupowane i wprowadzane do Państwa gospodarstwa z innych gospodarstw, bezwzględnie muszą być zaopatrzone w obowiązujące świadectwo zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii, oraz muszą być prawidłowo oznakowane !

         Ponadto, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Tomyślu, w związku ze stwierdzonym ogniskiem ASF u świń w miejscowości Wielowieś w powiecie międzychodzkim, stwierdzonymi w ostatnich miesiącach, kilkunastoma ogniskami afrykańskiego pomoru świń u dzików padłych i odstrzelonych w lasach i na polach gm. Miedzichowo (w okolicach miejscowości Leśny Folwark, Jabłonka Stara, Pąchy, Piotry), oraz w gm. Opalenica (ASF u dzików odstrzelonych w okolicy Łagiew  i Niegolewa), ogniskami afrykańskiego pomoru świń u dzików stwierdzonymi w 2022 r. w zachodniej części gm. Zbąszyń (Przychodzko, Łomnica, Strzyżewo, Nowy Dwór), oraz występowaniem ognisk ASF u dzików w sąsiednich powiatach województw lubuskiego (gm. Trzciel, Zbąszynek) i wielkopolskiego (powiaty międzychodzki i poznański), informuje, że praktycznie obszar całego powiatu nowotomyskiego oraz sąsiednich powiatów należy traktować jak teren nadal faktycznie skażony wirusem ASF, dlatego przypominam o bezwzględnym obowiązku stałego, codziennego przestrzegania zasad bioasekuracji gospodarstw (szczegółowo zasady bioasekuracji są wymienione      w protokółach kontroli przeprowadzonych w Państwa gospodarstwach). Stosowanie zasad bioasekuracji jest każdorazowo konieczne w celu wykluczenia przeniesienia choroby, z niestety już faktycznie skażonych wirusem ASF lasów, łąk i pól do gospodarstw i do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.                 

Ubrania, buty, drobne narzędzia wykorzystywane w pracach polowych i leśnych, przy polowaniach i pozyskiwaniu jagód, grzybów i innych pobytach w lasach i na polach, nie mogą być wnoszone do chlewni i stosowane przy obsłudze chowu świń. Do chlewni nie mogą wchodzić osoby postronne, w tym także domownicy nie zaangażowani w obsługę hodowli, należy do niezbędnego minimum ograniczyć liczbę osób wchodzących do chlewni oraz do miejsc z paszą i ściółką dla świń.

UWAGA

      Właściciele gospodarstw ponoszą pełną odpowiedzialność za skuteczne, zabezpieczenie swoich hodowli świń przed zawleczeniem ASF, ale także wielką solidarną odpowiedzialność za perspektywy i możliwości funkcjonowania wszystkich hodowli świń w promieniu nawet do kilkudziesięciu kilometrów  od własnego gospodarstwa: w przypadku zawleczenia ASF do własnej nawet najmniejszej hodowli pojedynczych świń, zostaje wyznaczona na okres ponad roku tzw. strefy czerwona ASF, która bardzo ogranicza możliwości funkcjonowania wszystkich hodowli świń, w tym także tych, które bez własnej winy znalazły się w promieniu do ok. 20 km od gospodarstwa do którego został zawleczony ASF.

 

pismo-skan // czytaj tu //

Utrzymywanie drobiu na własne potrzeby – warunki zwolnienia z rejestracji

Osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

Podstawa prawna

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia.

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/1345 2022/1345 z dnia 1 sierpnia 2022 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do rejestracji i zatwierdzania zakładów, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe, a także pobierania, produkcji, przetwarzania lub przechowywania materiału biologicznego.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nakłada na każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe (w tym drób) obowiązek rejestracji.

W drodze odstępstwa państwa członkowskie mogą zwolnić z obowiązku rejestracji niektóre podmioty stwarzające nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło prace legislacyjne, aby odstępstwo od przepisów unijnych mogło być zastosowane na gruncie krajowym.

Utrzymywanie drobiu na własne potrzeby

Jeśli dana osoba przeznacza jaja czy mięso pochodzące od własnego drobiu na własne potrzeby, będzie ona zwolniona z obowiązku rejestracji.

Do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu.

 

link do artykułu na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi // czytaj tu//

        

  Okres zimowo-wiosennej migracji ptaków dzikich jest czasem szczególnego narażenia ptactwa domowego na zakażenie wirusami wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), tylko zapewnienie pełnej bioasekuracji gospodarstw i izolacji drobiu od dzikiego ptactwa pozwoli na uniknięcie zakażenia gospodarskich stad drobiu.

zasady bioasekuracji 1 - pobierz

zasady bioasekuracji 2 - pobierz

zasady ochrony drobiu przed HPAI 2023 - pobierz

aktulane wiadomości // czytaj więcej tu//

A S F

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Tomyślu,

na podstawie opublikowanego w dniu 27.10.2022 roku Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2022/2067 z dnia 25 października 2022 r.

informuje, że od dnia 28.10.2022 roku cały powiat nowotomyski tj. gmina Zbąszyń, Miedzichowo, Lwówek, Kuślin, Nowy Tomyśl i Opalenica zostały zaliczone do II obszaru objętego ograniczeniami ASF tj.
do strefy różowej,



 MAPA

 

Informacja:

Bioasekuracja hodowli świń w gospodarstwach z uprawami w strefie występowania ASF.

//czytaj więcej tu//

 

 

aktualna mapa ognisk i przypadków ASF w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami

//czytaj więcej tu//

 

 

MAPA stref

 

Wniosek - przemieszczenie świń            //pobierz MS Word//

                                                                                                      //pobierz pdf//

 

Wdrażanie wymagań Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2021/605
Plan bezpieczeństwa biologicznego -wzory, wytyczne

//czytaj więcej tu//



 

 

 

 

20.04.2021 r. WYMOGI BIOASEKURACJI

UWAGA ! ASF    Apel do hodowców trzody chlewnej

Informacja wymagania, nowe oznaczenia obszaru ASF

 

Na obszarze zagrożenia, obszarze objetym ograniczeniami oraz obszarze ochronnym nakazuje się utrzymanie świń w gospodarstwie, w którym wdrożono program monitorowania i zwalcznia gryzoni.
 

wzór dokumentu: Program monitorowania i zwalczania gryzoni w gospodarstwie utrzymującym zwierzęta

przykład wypełnienia dokumentu: Program monitorowania i zwalczania gryzoni w gospodarstwie utrzymującym zwierzęta

 
1 do 10 z 14